Jak wygląda świat dla osób z niepełnosprawnością wzroku? Nietypowe warsztaty w Podkarpackim NFZ - przyjdźcie i sprawdźcie sami.
- Chcemy być innowacyjną instytucją cieszącą się większym zaufaniem społecznym, chcemy być bliżej Pacjentów, chcemy promować zdrowy tryb życia i chcemy informować o możliwościach korzystania z badań profilaktycznych. Ale nie chcemy tylko o tym mówić, ale także pokazywać. Właśnie dlatego stworzyliśmy Kalendarz Zdrowych Wydarzeń, a w nim kolejne ciekawe wydarzenie. W środę 27 marca w naszym oddziale NFZ w Rzeszowie przy ulicy Zamkowej 8 organizujemy wspólnie z Fundacją Szansa - Jesteśmy Razem (Fundacja Szansa dla Niewidomych) nietypowe warsztaty. Fundacja bezinteresownie wspiera, uczy, pomaga osobom niewidomy i słabowidzącym. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu, zapraszamy na wydarzenie wszystkie osoby, bez względu na wiek oraz pełną lub niepełną sprawność. Wyjątkowo serdecznie zapraszamy osoby, które wspierają lub mają w swoim otoczeniu osoby zmagające się z niepełnosprawnością związaną ze wzrokiem - informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ.

Celem spotkania jest edukacja:
  • jak choroby narządu wzroku powodują zaburzenia i utratę zdolności widzenia;

  • jak różne rodzaje wady wzroku powodują utrudnienia w podstawowych czynnościach dnia codziennego;

  • jak prezentowane rzeczy, przedmioty codziennego użytku osób niewidomych i słabowidzących mogą wspierać ich każdego dnia będąc obrazami dotykowymi.

W ramach cyklu "Środa z Profilaktyką" pod nazwą Świat zmysłów osób niepełnosprawnych przygotowanych zostało kilka nietypowych ćwiczeń dla wszystkich chętnych:
  • spacer przy pomocy białej laski z zasłoniętymi oczami;

  • wykonanie podstawowych czynności z utrudnieniem w postaci gogli pokazujących różne rodzaje wady wzroku;

  • książki zapisane językiem Braille’a;

  • ryciny, które tworzone są np. w formie dotykowej książeczki, zawierającej dotykowe i czarnodrukowe rysunki;

  • rzeczy codziennego użytku osób niewidomych i słabowidzących (m.in. płynomierz - miernik poziomu cieczy z dźwiękami i wibracjami, urządzenie do głosowego etykietowania);

  • termoformowane arkusze - jest to jeden ze sposobów uwypuklania obrazów, które stają się tym samym obrazami dotykowymi.

Warsztaty są bezpłatne, nie wymagają żadnej rejestracji ani rezerwacji. Skorzystać z nich może każda osoba, która 27 marca w godzinach 11-13 odwiedzi Podkarpacki NFZ w Rzeszowie przy ulicy Zamkowej 8.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.